26 Ocak 2019, Cumartesi
Anasayfa » Cafe & Bar » Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

Esasında Çorlulu Ali Paşa, Lale Devri padişahı olarak da bilinen III. Ahmet zamanında 1710’a kadar, dört yıl on sekiz gün sadrazamlık etmiş bir  devlet adamı imiş. En parlak yıllarında Mimar Davud’a Beyazıt’ta yaptırdığı medrese, vakti zamanında en şaşalı günlerini yaşamış ve bugünlere kadar  dimdik ayakta kalmayı başarmış. Tabi bu zat-ı muhteremi zamanında Rus – Osmanlı savaşında başarılı sağlayamadığı için Kefe’ye sürgün edilmiş ve daha sonra orada idam edilmiş.

çorlulu ali paşa medresesi 6 300x197 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

 

Yazıya da biraz acımasızca giriş yapmış olduk, lakin “nerede” olduğunu bilmek isteyenler için de faydalı bir bilgi olduğunu düşünüyoruz. Zira dönemin tarihçilerine göre ahali, Çorlulu Ali Paşa’nın idamından sonra bu Medreseyi “hüzünlü bir havası vardır” diye anar ve pek uğramazlarmış. Taa ki bizlerin zamanına kadar… Bir güzel renövasyondan geçerek bir cafeye çevrilen mekan, İstanbul’un ortasında, hala o eski İstanbul’un izlerini taşıyan, bir nefes huzur arayanların kahvesi olmayı başarmıştır.

alipaşa 5 300x225 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile! 4 300x220 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!
Lokasyon: Yeniçeriler Cad. Bileyciler Sok. Beyazıt / Fatih / İstanbul
Beyazıt Meydanı’ndan Çemberlitaş yönüne ilerlerken Bileyciler sokak ve Divanyolu Caddesi’nin kesiştiği noktada, hemen sağ tarafta Çorlulu Ali Paşa Medresesi sizi büyülü nargile kokusuyla karşılıyor olacak.

Civardaki diğer mekanların yanı sıra Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nin ayrı bir havasını ve ürünlerinin güzelliğini farkedeceksiniz. Girer girmez sağ tarafta bulunan nargile köz hazırlık bölümü dikkat çekiyor, bu atmosfer insanın da içini ısıtıyor. 

köz1 e1385153059555 290x300 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile! alipaşa 6 300x292 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

Mekan Notları:
Efendimize söyleyelim içeride çok “samimi” bir hava bulacaksınız 🙂 Birbirini tanımayan bir sürü kişi yanyana oturarak sohbetlerinin keyfini çıkarırken -eğer ilk gidişiniz ise- biraz şaşırabilirsiniz. Fakat Nargilenizi veya Türk Kahvenizi tattığınız zaman anlayacaksınız “Çorlulu Ali Paşa Medresesi” tarzını.

çorlulu ali paşa medresesi 1 225x300 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile! çorlulu ali paşa medresesi 3 225x300 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

Bunun yanısıra Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nde bir kaç işletme mevcut. Bizler sürekli “Erenler Nargile“yi tercih ediyoruz. (*Türk Kahvesi’nin lezzetli farkından ötürü)

İçeride eski tahta sandalyeler, sedirler ve üzeri mermer sehpalar var. Eğer hafta içi akşam ya da hafta sonu gidiyorsanız ilk olarak kendinize oturacak yer aramak zorunda kalacaksınız, ki bu zamanlarda oldukça kalabalık oluyor. Yerinizi aldıktan sonra hemen tavandaki rengarenk avizeler dikkatinizi çekecektir. Arka planda çalan klasik türk müziklerinden seçme parçalar ise peşi sıra kulaklarınızın pasını silecek.

Kalabalık zamanlarında dahi, Çorlulu Ali Paşa Medresesi ayrı bir huzur barındırıyor. Bir de taze sıcak çayın yanında fokurdayan nargile derdi sıkıntıyı söküp atıyor, insanı kendine getiriyor. Mekanda azımsanmayacak derece bir “müdavim” kitlesi mevcut. Çeşitli yaşlardan kişiler, mesela esnaflar, iş çıkışı uğrayan beyaz yakalı kitle, ders bitiminde kendini medreseye atan öğrenciler ve tabiki herşeyi bizden evvel keşfeden turistler oluşturuyor. Zaten böylesine tarih kokan, huzurlu bir mekanda da turistleri görmemek şaşırtıcı olurdu. 🙂

Çoğunluğun Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ne geliş amacı Nargile tabiki. Yanında da her dem taze çay, ya da dillere destan Türk Kahvesi var. Tercihe göre meyve çayları da mevcut. Meyve tabağı da servis ediliyor talebe göre. Atıştırmak isteyenler için ise tost yapılıyor. Fiyatlara gelince, çevredeki onca mekana göre, atmosferini, havasını hesaba katınca gayet uygun. Çorlulu Ali Paşa Medresesi her bütçeye mütevazı kapılarını açıyor.

çorlulu ali paşa medresesi 4 Small 225x300 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile! IMG 0442 Small 300x300 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

“Peki nedir bu Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ndeki Türk Kahvesi’nin sırrı?”
Efendimize söylemesi ekipçe kahve müptelasıyız. Bu nedenle gittiğimiz her yerin illa ki bir kahvesini içeriz. Durum böyle olunca Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nde içtiğimiz Türk Kahvesi‘nin tadı bize farklı geldi. Bunca zamandır mekan keşfetmiş bloggerlar olarak böylesine güzel tatta ve her zaman aynı kıvamda Türk Kahvesi içmek bizleri hem şaşırtıyor hem de mutlu ediyor. Vaktimizin bol olduğu bir zaman (bilmem artık kaçıncı uğrayışımızda) dayanamayıp Erenler Nargile‘nin kapısından içeri daldık, “El insaf ya Ademler (Kişiler, adamlar manasında), söyleyin nedir bu Türk Kahvesi’nizin lezzet sırrı?” diye sual ettik 🙂 Oldukça güler yüzlü bir amca pek de kahkaha atarak başladı anlatmaya.

Meğer bizim Tam Bağımsız Kuru Kahveci Mehmet Efendi‘nin 🙂 kahvelerinden kullanmıyorlarmış. Özel olarak getirdikleri, az kavrulmuş (yarı işlenmiş olarak bilinirmiş) bir kahve çekirdeği kullanarak hazırlıyorlarmış Türk Kahvesini. Dolayısıyla köpüğü daha açık renk, kıvamı daha koyu ve lezzeti daha farklı oluyormuş. Biraz daha sıkıştırıp markasını da sorduk bu kahvenin, ama “Meslek Sırrı” cevabını alarak karşılıklı kahkahalarla uğurlandık. 🙂

çorlulu ali paşa medresesi 5 Small 225x300 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile! kahve 300x288 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

Alternatif-Muhtemel Soru: Peki Türk Kahvesini sevmiyorsam, burada ne içebilirim?
Cevabımız:
Tabi ki Elma Çayı! Sıcacık ve tazecik servis edilen Elma Çayı, kendine has tatlı aromasıyla çok hoşunuza gidecektir. Bunun yanısıra çay da hep tazedir, gelen giden misafir sayısı çok olduğu için sürekli taze çay bulunur ve hiç acı veya beklemiş çaya rast gelmezsiniz.

çorlulu ali paşa medresesi elma çayı Small 225x300 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile! çorlulu ali paşa medresesi 7 Small 225x300 Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

Kimler Tercih Edebilir?
Eğer oturacağınız mekanda masaların birbirine yakın olmasından pek hoşlanmıyorsanız, burası pek size göre bir yer olmayabilir. Çorlulu Ali Paşa Medresesi içerisinde tüm masalar yanyana dizilmiş olup, bitişik sıralanmıştır. Dolayısıyla da tanımadığınız kişilerin sohbetlerine kulak misafiri olabilirsiniz veya onlar sizin sohbetinize kulak misafiri olabilir 🙂 Bunun yanı sıra salaş mekanlardan hoşlananlar, çiftler, arkadaş grupları, Nargile sevenler, Türk Kahvesi sevenler ve ayrıca farklı aromada bitki çayı (özellikle Elma) denemeyi sevenler gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Mekan Değerlendirmeleri

Foursquare https://tr.foursquare.com/corlulu-ali-pasa-medresesi
Tripadvisor http://www.tripadvisor.com.tr/Reviews-Corlulu_Ali_Pasa_Medresesi-Istanbul.html

 

Nasıl Giderim?


%name Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nargile!

Bunları da okuyun

Salaş Istanbul Cafeleri – Tarihi Yarımada

Canım İstanbul’un her yanı bir ayrı güzel, fakat özellikle Tarihi Yarımada olarak nitelendirilen Sultanahmet, Sirkeci, …

Bir Yorum

  1. Çok emek verdiğin değerli bir yazı olmuş eline sağlık güzel makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.