21 Temmuz 2024, Pazar
Anasayfa » Güncel » İğne Oyası Havlu Modelleri Hakkında Bilgi

İğne Oyası Havlu Modelleri Hakkında Bilgi

İnsanların çeşitli uğraşlar üzerinde yoğunlaştıkları yorumlanabilir bir durumdur. Özellikle birtakım uğraşların bazı el sanatlarına dönüşmüş olması da bu şekilde açıklanabilir. El sanatlarınınn ortaya çıkışında rol oynayan birçok neden olduğunu ifade edebiliriz. Bu nedenler arasında bir uğraş olması, ortaya bir ürün koyma düşüncesi, duygu dışa vurumu gibi birtakım olgular yer alır. El sanatlarının genel itibariyle, kültürel olgular arasında değerlendirilmesi büyük bir önem taşıyor olduğunun göstergesidir. Türk el sanatları dahilinde birden çok örnek olması da, kültürel zenginliğin bir ifadesidir. Bu noktada çeşitli süsleme sanatlarına örnekler vermek çok kolaydır. Türk süsleme sanatları arasında değerlendirilen oya işleri, dünya çapında ilgi görmektedir. Oya işleri içinde yer alan iğne oyası ise en gözde örneklerdir. Çeşitli unsurların kenarları süsleyen bu örnek ile iğne oyası havlu modelleri görmek dahi mümkündür.

İğne Oyası ve Özellikleri

Daha önce de ifade edildiği gibi, el sanatlarının ortaya çıkışında birden çok neden ön plana çıkmaktadır. Bu noktada süsleme amaçlı ortaya çıkan örnekler son derece kıymetlidir. Süslemek genel olarak pek çok sanat dalının zeminini meydana getirmektedir. Bu anlamda birden çok süsleme örnekli el sanatının varlığından bahsetmek mümkündür. Çünkü insanlar yaşantıları dahilinde birtakım süslemelere gereksinim duyarlar. Bunu yapmalarındaki asıl amaç, hayatı güzelleştirme çabası olarak da algılanabilir. Bu noktada süsleme sanatları içinde yer alan ürünlerden bir tanesi de oyalardır. Oya, çeşitli teknikler ile örülen bir süs unsuru olarak ifade edilebilir. Türk yurtlarının neredeyse her noktasında çeşit çeşit oyalar örülmektedir. Oyaların yapımında en sık görülen teknik, tığ ile yapılan işlerdir. Tığ ile yapılan oyalar en genel oya örneklerini ifade eder. Bunun yanı sıra iğne ile yapılan oyalar da vardır. İğne ile yapılan oyalar, yapımı en zor ürünleri ortaya çıkarır. İğne oyaları yapım zorluğuna bağlı olarak genelde en maliyetli ve en nadide örnekleri teşkil eder. Oya yapımı, bir duygu dışa vurumu olarak da algılanabilir. Bu anlamda çeşitli renk ve figürlerin ortaya çıktığını ifade edebiliriz. İğne oyası havlu modelleri farklı örnekler ile ifade edilebilir.

Oyaların Kullanıldığı Yerler ve Havlu Modelleri

İğne oyaları ve tığ ile yapılan oyalar, çeşitli ürünlerin kenarlarını süslemektedir. Bu noktada özellikle hanımların kullandığı baş örtüleri en sık görülen unsurlardır. Diğer yandan çeşitli tekstil ürünlerinde ve özellikle havlularda da oyalara ratlanır. İğne oyası havlu modelleri diğerleri gibi çeşitli ve renklidir. Havlularda kullanılan oyalar genel olarak tığ ile yapılmaktadır. Bunun nedeni havluların kalın olmasıdır. Ancak bu kalınlığa uygun olarak yapılan muhteşem iğne oyası örnekleri de vardır.

Bunları da okuyun

Blog Yazarak Para Kazanma Sanatı

İnternetten para kazanmak artık çoğumuzun ilgi odağı olan bir olgu potansiyeli ile her geçen gün …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir