26 Mayıs 2022, Perşembe
Anasayfa » Konaklama » Son dakika Rezervasyon Uygulamalarına Bakış

Son dakika Rezervasyon Uygulamalarına Bakış

Son zamanlarda akıllı telefonlarda kullanılan uygulamaların popüler hale gelmesi ile yaşantımıza teknolojik birçok kolaylık eklenmiş oldu.

Konaklama sektöründe rekabetin artması ile birlikte otellerin gözünde mobil pazarlama da hayli önem kazanmış oldu. Bazı oteller kendi mobil uygulamalarını yayına çıkarırken, bazı oteller de sektörde hali hazırda mevcut bulunan “son dakika rezervasyon” mobil uygulamalarını kullanarak tüketicisine ulaşıyor.

lastoda Son dakika Rezervasyon Uygulamalarına Bakış

Yeni girişimler yapan ve yatırımlar alan son dakika rezervasyonu uygulamalarının ön yüzünde kullanıcıya sağladığı sayısız faydalar, açıklamalarda ön planda tutuluyor. Reklam tabanlı websitelerde ve bloglarda geniş bir şekilde Son dakika rezervasyon uygulamalarının ne kadar faydalı olduğu, sunduğu avantajlar ve getireceği ayrıcalıklardan uzun uzun bahsediliyor.

Ama hepimizin tahmin edebileceği gibi avantajları kadar dezavantajları da mevcut olabiliyor.

(bkz : fırsat mı? Tuzak mı?)

lastoda3 Son dakika Rezervasyon Uygulamalarına Bakış

Tecrübe edildi : “İsmi Saklı” bir Son Dakika Rezervasyon Uygulaması

Takipçilerimize daha güvenilir bilgiler verebilmek için, farklı İstanbul Aşkına editörleri, farklı zamanlarda aynı mobil uygulama üzerinden 3 adet konaklama satın aldı. Konaklama deneyimlerinin ardından ise bu Son dakika rezervasyon uygulaması hakkında sizler için bir özet  yazı hazırladık!

 sdfsfsf Son dakika Rezervasyon Uygulamalarına Bakış

Son dakika Rezervasyon Uygulamaları kullanım aşamasında şu durumlar ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek;

 • Seçtiğiniz bölgede görüntüleyeceğiniz otel sayısı 5 veya 6’yı geçmeyebilir,
 • Bütçenize uygun otel bulamayabilirsiniz,
 • Kahvaltı servisi her otelde görüntülediğiniz ücrete dahil olmayabilir,
 • Seçtiğiniz otelde rezervasyon yaptırdığınız halde bile yer kalmamış olabilir veya otelin doluluğunun yüksek olmasından ötürü “otel dolu” bilgisi verilebilir.

Diyelim ki Son dakika rezervasyon uygulamalarından birini kullandınız ve yukarıdaki durumlardan hiç biri ile karşılaşmadınız, bu harika tabi ki! Yapmanız gereken tek şey, tıpkı fırsat sitelerinde olduğu gibi, mobil uygulamanızdan kalış gününüzü, konaklayacak kişi sayınızı ve otelinizi seçip, kuponunuzu satın almak. Ödemeniz vermiş olduğunuz kredi kartı bilgileri üzerinden direkt olarak uygulama tarafından alınıyor. Buraya kadar da her şey harika! Çok güzel bir fırsat yakaladınız ve güzel bir işletmede bir konaklama aldınız!

Otele vardığınız zaman şu sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek;

 • Hemcinsiniz olan bir arkadaşınız ile (sırf Son dakika rezervasyon uygulamaları hizmetini veren firmanın anlaştığı tipte bir odada konaklama zorunluluğunuz olduğu için) çift kişilik yatakta birlikte yatmak zorunda kalabilirsiniz 🙂
 • Eşiniz ile gitmenize rağmen sizlere iki yataklı veya üç yataklı bir oda verilebilir, çift kişilik bir odaya geçmeniz halinde de ek ücret talep edilebilir. 🙁
 • Fırsat / Uygulama misafiri oldunuz için, otel çeşitli sebeplerden ötürü kliması bozuk, penceresi arızalı veya herhangi teknik bir sorunu olan odanızı değiştirmeyebilir.

Tüm bu karşılaştığınız problemlerin ardından son dakika rezervasyon sağlayan mobil uygulama yetkililerine ulaştığınız zaman verecekleri yanıt aşağıdaki gibi olabilir 🙂

“’İsmi Saklı Firma’ olarak kullanıcılarımıza piyasadaki en uygun fiyatlı çift kişilik odaları sunmaktayız bu da son dakika müsaitlik durumuna göre twin bed/double bed olarak değişiklik arz edebiliyor. Oda tipi kesinliği belirtmediğimizden dolayı en avantajlı fiyatları sizlere sunabiliyoruz.”

Bu açıklamadan anlayacağımız gibi her avantajın bir dezavantajı mevcut!  Açıklamadan çıkarılan anlam ise (kullanıcı gözünde) şöyle oluyor; “Kullanıcı, bu kadar düşük fiyata -ki fiyatın düşüklüğü de tartışılır- bulunan bir odanın her türlü negatif yönüne razı gelmek zorunda. Bak oraya yazılmış kocaman ‘son dakika’ diye.”

ooooo Son dakika Rezervasyon Uygulamalarına Bakış

Bütün bu olumsuz durumların hiçbiri ile karşılaşmadıysanız, kadir gecesinde doğmuş olma ihtimaliniz yüksek olabilir veya sadece “şanslı” gününüzde olabilirsiniz 🙂 Konaklamanızın keyfini çıkarmak sizin hakkınız!

Gerçekçi olmak gerekirse, rekabetin arttığı piyasalarda konaklama işletmeleri ve aracı olarak değerlendirilen mobil veya online uygulamaların “kullanıcı, tüketici yani misafir” konusunda “Son dakika rezervasyon uygulamaları” sağlayan firmaların oldukça titiz davranmaları gerek. Çünkü bir misafirin beş dakikadan kısa bir sürede (milyonlar tarafından okunup incelenen) global şikayet, forum veya otel değerlendirme sitelerinden birine yapacağı birkaç cümlelik görüş bildirimi ile kurumdan aldığı olumlu veya olumsuz algıyı duyurma imkanına sahip. Durum böyle olunca hem işletmelere, hem de aracılara büyük sorumluluklar düşüyor.

sorular Son dakika Rezervasyon Uygulamalarına Bakış

Son dakika Mobil Uygulamalarının akılda bıraktığı sorular;

 • Yaklaşık 30 oda veya bu sayının çok üzerinde bir oda sayısına sahip bir işletmede gerçekten size satılan oda “son oda” mıdır?
 • Satılan odayı çeşitli sebeplerden ötürü değiştirmek istediğiniz zaman, gerçekten işletmede bu odayı değiştirebilecekleri başka oda yok mudur?
 • Bu uygulamadan bir kez memnun kalmazsanız, mağduriyetiniz giderilmez ise bir daha rezervasyon yapar mısınız?
 • Mağduriyeti giderilmemiş bir kullanıcı olarak bu uygulamayı bir başka arkadaşınıza tavsiye eder misiniz?
 • Herhangi bir iş alanında size gelen mobil uygulama ve son dakika rezervasyon uygulamaları ile firma olarak anlaşma sağlamaya yanaşır mısınız?
 • Otel ve konaklama işletmelerinden %15 ile %20 arasında komisyon alan bu çalışma mekanizmaları, sadece kendi ticari amaçlarına kısa vadede fayda, uzun vadede kayıp yaşatmıyorlar mı?
 • Sadakat programı ve misafir memnuniyeti kaygısı taşımadan devam ettirilen her türlü ticari faaliyet bir gün sona ermez mi?
 • İşletmeler, misafirleri ile kendilerini uzlaştıramayan bir aracı uğruna, işletme marka değerini bir oda maliyetine zedelemez mi?
 • Bu gibi oluşumlarda kullanıcıların karşılaştığı problemler işletmeden mi yoksa mobil uygulamanın işleyiş prosedürlerinden mi kaynaklanıyor?
 • Ve daha bir sürü soru!

Neyse ki tüketicilerin de işletmelerin de güvenebileceği, hem misafir hem de firma sadakat tabanlı ve avantajlı bir çok kurumsal online rezervasyon sistemi mevcut , yoksa gezginlerin vay hallerine! 🙂

Önerilen Son Dakika Rezervasyon Uygulamaları ve bilgi içeren Bloglar;

 • www.otelsondakika.com
 • www.hotels.com (apple store’dan veya websiteden uygulamayı indirmek mümkün)
 • www.booking.com (apple store’dan veya websiteden uygulamayı indirmek mümkün, üye olduğunuz zaman fırsat bültenleri de alabilirsiniz.)
 • www.agoda.com (apple store’dan veya websiteden uygulamayı indirmek mümkün, üye olduğunuz zaman fırsat bültenleri de alabilirsiniz.)
 • Konu ile ilgili Sırt Çantalılar’ın Mobil rezervasyon uygulamalarına yer verdiği yazıdan faydalanabilirsiniz! (bkz : En İyi Android Uygulamalar)

Bol teknolojik günler dileriz!

Bunları da okuyun

Beşiktaş Otelleri

Beşiktaşta Nerede Kalınır?

Beşiktaş   Avrupa Yakasında, boğaz kısmında yer alan Beşiktaş oldukça tercih edilen lokasyonlardan birisi. İstanbulda …

Bir Yorum

 1. Gerçekten seyehat edecek bir kişi için bu tarz bilgiler çok değerli, normal kişiler için önemsiz gibi dursa da hayat kurtaracak türden şeyler, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.