26 Mayıs 2024, Pazar
Anasayfa » Etkinlik » Gebze Halkalı Marmaray Hizmete Açıldı
Gebze Halkalı Marmaray
Gebze Halkalı Marmaray

Gebze Halkalı Marmaray Hizmete Açıldı

Gebze Halkalı Marmaray Hizmete Açıldı

gebze halkalı marmaray Gebze Halkalı Marmaray Hizmete Açıldı
Gebze Halkalı Marmaray Hattı

İstanbul’da metrolardan önce kullanılan demiryolu ulaşımı Haydarpaşa-Gebze, Sirkeci-Halkalı arasında ulaşımı sağlayan banliyö treniydi. Hatta Haydarpaşa’da trenden inip yine Haydarpaşa Vapur İskelesinden Eminönüne geçiyorduk. O dönemde kusursuz bir ulaşım dı ki hatta bu ulaşım sayesinde Anadolu yakasında tren yolu güzerhagında oturanlar Eminönü taraıfnda çalışıp yine o bölgede okul tercihi yapabiliyorlardı. Metrobüs yok, tren yok. Tren yolları yenileme sürecine girdikten sonra bu güzergahı kullananlar ciddi anlamda problem yaşadılar. Her ne kadar sonrasında metrobüs ve metro hatları tamamlansa da yine bu güzergahı kullananlar için çok verimli olmadı. Tabi Marmaray hattı tamamen hizmete açıldıktan sonra büyük bir kolaylık sağladı.

 

Yıllar geçtikten sonra önce Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme, 2019da da sonunda bu tren yolu güzergahında hizmet edecek Halkalı Gebze yolları yeniden hizmete açıldı. Eskiden Gebzede oturan bir kişi Halkalıya gitmek için 2-3 aktarma yapıyor ve saatler harcıyordu, artık aynı güzergahda sadece tren değiştirerek son durağa kadar gidebiliyor, gerçekten büyük bir lüks. Tabi bu süreçte istasyonlar yenilendi, daha kullanışlı ve en önemlisi engelli kullanıma uygun şekilde yeniden düzenlendi.

 

Marmaray Metrobüs Bağlantısı

marmaray metrobus Gebze Halkalı Marmaray Hizmete Açıldı
Metrobüs Bağlantısı

Anadolu yakasında Söğütlüçeşme Durağı da Metrobüs durağının hemen yanı başında olduğu için büyük avantaj sağlıyor. Bu sayede Gebze den binen yolcular Beylikdüzü’ne kadar gidebiliyorlar.

Marmaray Tramvay Bağlantısı

marmaray tramvay Gebze Halkalı Marmaray Hizmete Açıldı
Tramvay Bağlantısı

Sirkeci Durağında inen yolcular hemen tramvay aktarması yaparak Bağcılar’a kadar ulaşım sağlayabiliyorlar. Bu sayede Gebzeden binen yolcular Bağcılar’a, hatta İstanbul Ticaret Merkezi İSTOÇ a kadar zahmetsizce gidebiliyorlar.

 

Avrupa Yakası Marmaray durakları

Avrupa Yakası güzergahında hizmet veren durak lar, Mustafa Kemal, Küçükçekmece, Menekşe, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci

Anadolu Yakası Marmaray durakları

Üsküdar, Söğütlüçeşme ,Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başar, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca, Gebze.

Marmaray bağlantısı sonrasında Kızıltoprak istasyonu iptal edildi.

Marmaray Bilet Fiyatları

marmaray bilet fiyatları Gebze Halkalı Marmaray Hizmete Açıldı
Gebze Halkalı Bilet Fiyatları

Duraklara göre belirlenen fiyat tarifesi aşağıdaki gibi:

Marmaray bağlantısı öncesinde, banliyö trenleri her yöne tek bilet olarak ücretlendiriliyordu. Gebzeden binen yolcular Haydarpaşaya kadar tek bilet ile yolculuk yapıyordu. Aynı şekilde Sirkeciden binen yolcular da Halkalıya kadar yine tek bile ile yolculuk yapıyorlardı. Gebze Halkalı hattında ise metrobüs tarzında bir ücretlendirme sistemi var. İstasyonda turnikeden geçerken sistem en uzak mesafeye göre ücret alıyor, indiğiniz durakta İstanbul Kartı tekrar okutup durağa göre iade alıyorsunuz. En uzak mesafe tam tarifeye göre 5,70TL. İndirimli tarifeye göre de 2,75TL. En az taşıma ücreti tam tarifede 2,60TL. İndirimli tarifede ise 1,25-1,85TL.

1-7 İstasyon tam 2,60TL indirimli 1,25-1,85TL

8-14 istasyon tam 3,25TL indirimli 1,55-2,30TL

15-21 istasyon tam 3,80TL indirimli 1,80-2,70TL

22-28 istasyon 4,40TL indirimli 2,10-3,15TL

29-35 istasyon tam 5,20TL indirimli 2,50-3,70TL

36-43 istasyon tam 5,70TL indirimli 2,72-4TL

Bunları da okuyun

İstanbul Yılbaşı Fırsatı 2019

İstanbul Yılbaşı Fırsatları 2019

İstanbul Yılbaşı Fırsatları 2019 Kasım ayı bitmek üzereyken yavaş yavaş herkes yılbaşı programlarını araştırmaya başladı. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.