13 Mayıs 2022, Cuma
Anasayfa » Etkinlik » Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!

Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!

Efsane Belediye’den, müjde var!

Gerek sosyal medya kullanımı, gerek ise kamusal alanda yaptığı güçlü iletişim ile gençlerin sempatisine mazhar olan sempatik Kadıköy Belediyesi bir efsane olmayı sürdürüyor.

 

Kadıköy Belediyesi’nin Güçlü Sosyal Medya İletişimi hakkında, yazı öncesi biraz tebessüm…

Hepimizin bir dönem bakıp da gülümsediği bir Twitter hesabı olan Kadıköy Belediyesi neden bu kadar seviliyor önce bir göz atalım;

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri 9 300x264 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri 4 300x262 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri 7 300x259 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!

 

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri 6 300x206 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri! kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri 3 300x171 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri! kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri 5 300x217 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!

Kadıköy Yazlık Sinema Günleri…

Genç nesillerin yüzlerini güldürmeye devam eden Kadıköy Belediyesi bir ilke daha imza atarak, bir zamanlar pek de meşhur olan fakat zamanla yitip gitmiş bir şehir klasiğini tekrar canlandırıyor; “Kadıköy Yazlık Sinema Günleri”…

%name Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!

 

Sahrayıcedit, Kozyatağı ve Yeldeğirmeni gibi semtlerde belirlenen park alanlarının yazlık sinemaya dönüştürülmesi ile muhteşem bir şehir klasiği olan Kadıköy Yazlık Sinema Günleri’ni tecrübe etmenin keyfini çıkaracağız.

Kadıköy Yazlık Sinema Günleri kapsamında film gösterimleri 20 Temmuz Pazar gününe kadar her gün saat 21:30‘da gerçekleştirilecek.

Kadıköy Yazlık Sinema Günleri Mekanları hakkında bilgi…

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri doga park 300x116 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri ali ismail korkmaz parkı 300x199 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri zubeyde hanim parki 300x161 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!

Sahrayıcedit
Yel değirmeni
Kozyatağı
Doğa ParkıAli İsmail Korkmaz ParkıZübeyde Hanım Parkı

      

Kadıköy Yazlık Sinema Günleri – Gösterimdeki Filmler

Tarih         Doğa Parkı          SahrayıceditAli İsmail Korkmaz Parkı Yel DeğirmeniZübeyde Hanım Parkı Kozyatağı
13.7.2014Dersimiz AtatürkUzun HikayeBenim Dünyam
14.7.2014Entelköy Efeköy’e KarşıSürgün İnekBaşka Dilde Aşk
15.7.2014Başka Dilde AşkCennetin DüşüşüDersimiz Atatürk
16.7.2014Romantik Komedi 2Anadolu’nun Kayıp ŞarkılarıEntelköy Efeköy’e Karşı
17.7.2014Uzun HikayeDersimiz AtatürkMutlu Aile Defteri
18.7.2014Benim DünyamMutlu Aile DefteriSürgün İnek
19.7.2014Mutlu Aile DefteriBaşka Dilde AşkRomantik Komedi 2
20.7.2014Anadolu’nun Kayıp ŞarkılarıRomantik Komedi 2Uzun Hikaye

Kadıköy Yazlık Sinema Günleri – Gösterimdeki Filmlere Genel Bakış

1 – Anadolu’nun Kayıp Şarkıları

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Anadolu’nun Kayıp Şarkıları2008Belgesel94 dk.Tıkla!

kinopoisk.ru Anadolu 27nun kayip sarkilari 1296355 Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!Nezih Ünen’in yönetmenliği yaptığı film izleyenleri, Antik kültürleri, imparatorlukları, mitolojileri ve yaşanmış görkemiyle dünyada eşi benzeri olmayan Anadolu’nun 10 binyılı aşan bir geçmişten kalma egzotik mekanları ve insanları arasında yaşanan bir müzikal yolculuğa çıkarıyor.

Anadolu’nun Kayıp Şarkıları , bir müzikal-balgesel olarak belki de türünün ilk örneği: Anadolu halkının kendi mekanında ve provasız kaydedilen otantik performansları, 20 benzersiz şarkı halinde yeniden düzenlenirken bazıları ise orijinal halinde bırakıldı.

Bu yolculuk, müzik ve kültürün nasıl olup da hayat, coğrafya ve çalışma ortamından türediğini gözler önüne sererken, Anadolu’nun zengin kültürleri de müzik, dans ve ritüeller temelinde keşfediliyor. Bu insanları saran ve yaşam biçimlerini etkileyen büyüleyici çevre de filmin şiirsel anlatımına katkıda bulunuyor.

2 – Başka Dilde Aşk

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Başka Dilde Aşk2009Dram/Romantik98 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri baska dilde ask Custom Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!Bir işitme engelli kişi ile aşk yaşayan bir kadının etrafında dönen olayları konu alan filmin yönetmenliğini İlksen Başarır üstlenmiş.

Onur’un tüm yaşamı, beraber spor yaptığı arkadaşlarından birinin doğum günü partisinde beklenmedik bir dönüşüme uğrayacaktır. Beraberce kürek takımında yer aldığı arkadaşı Vedat’ın doğum günü partisinde Zeynep’le tanışır ve hayatı değişir. Kalabalık ve gürültülü bir barda hiç konuşmadan geçen gecenin sonunda Zeynep, Onur’un işitme engelli olduğunu farkeder. Ama bu alışılmadık durum Zeynep’i Onur’dan soğutmaz.

İşiyle, ailesiyle sorunlar yaşayan Zeynep, yaşadığı çevreyi sorgularken biraz da bilmediği bir dünyanın merakıyla unuttuğu ceketini bahane ederek Onur’u ziyaret etmeye karar verir. Babasının annesini bir başka kadınla aldattığını öğrendikten sonra bu durumu içine sindiremeyip evini terkeden Zeynep, bir çok iş değiştirdikten sonra çağrı merkezinde çalışmaya başlar. Ancak çağrı merkezleri çok ağır çalışma koşullarına sahiptir ve karşılığında kazandığı az paradan çok mutsuzdur. Bütün gün telefonda tanımadığı insanlarla konuşmak zorunda kalan Zeynep konuşmadan anlaşabildiği Onur’la huzur bulacağına kani olur. 

3 – Benim Dünyam

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Benim Dünyam2013Dram100 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri benim dunyam Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!Ela, henüz iki yaşındayken geçirdiği hastalık nedeniyle hem gözlerini hem de duyma yetisini kaybeder. Bundan sonra çevresiyle tamamen uyumsuz biri olarak yetişir. Bu durum genç kızı iyileştirmek için hayatını adayan Mahir Hoca ile tanışana dek devam eder…

Yapımı TMC film tarafından yürütülen ve başrollerinde Uğur Yücel ve Beren Saat’in bulunduğu film, Hint yapımı bol ödüllü Black (2005) filminden uyarlanıyor. Beren Saat’in doğuştan kör, sağır ve dilsiz başkarakteri canlandırdığı, Uğur Yücel’i ise genç kızın hayatına girip ona engellerinden sıyrılıp yaşamayı tanıtan öğretmen rolünde izleyeceğimiz filmin yönetmen koltuğunda da Uğur Yücel bulunuyor.

Benim Dünyam; sadece karanlığı görebilenlere, karanlığın anlamını baştan yazdıranların hikayesidir. Benim Dünyam filminin, 2005 Hindistan yapımı Black filminin uyarlaması olduğu, filmin yapımcıları tarafından doğrulandı ama film uyarlama (version) değil yeniden çekimdir (remake) olduğu biliniyor.

4 – Cennetin Düşüşü 

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Cennetin Düşüşü2014Gezi Parkı Belgesel79 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri cennetin dususu Custom Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!Yapımcılığını Avukat Efkan Bolaç ve Hüseyin Türkan’ın üstlendiği Cennetin Düşüşü’nün yönetmeni Ersin Kana. 

“Adalet Cennetin Düşüşüyle Gerçekleşsin!” sloganıyla yola çıkan Cennetin Düşüşü, Eylül 2013’te belgeselin yapımcılarından Avukat Efkan Bolaç’ın yaptığı çağrıyla toplanan görüntülerin ağırlıkta olduğu bir film. Filmin belge görüntüleri Gezi’nin kolektif ruhuna uygun bir şekilde yine kolektif bir çabanın ürünü olarak toplandı. Direnişe dair görsel malzemeler, filme katkıda bulunmak isteyen gönüllülerce Pancard Film’e ulaştırıldı. Gezi Direnişi boyunca kaydedilen 100 saati aşkın video ve yüzlerce fotoğraftan seçilerek kurgulanan Cennetin Düşüşü’nde direnişe dair önemli tanıklıklar da yeralıyor. Yapımcılığını Avukat Efkan Bolaç ve Hüseyin Türkan’ın üstlendiği Cennetin Düşüşü’nün yönetmeni Hile Yolu ve Asi Ruh’u da filmlerini de yöneten Ersin Kana. Cennetin Düşüşü’nün müzikleri ise Uğur Yücel’in Soğuk isimli filmine yaptığı müzikle İstanbul Film Festivali’nden ödülle dönen Murat Başaran’a ait.

*Fil’m Hafızası’nın haberinden alınmıştır.İlgili haber için tıklayınız.

5 – Dersimiz Atatürk

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Dersimiz Atatürk2010Belgesel Dram92 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri dersimiz ataturk Custom Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!Hamdi Alkan’ın yönetmenliğini yaptığı ve “Ulu önder Atatürk, gerçekten de çocuklarımıza layığıyla öğretiliyor mu?” sorusuyla yola çıkan filmde, herşey İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğun, Atatürk’ü daha iyi anlamaları için verilen ödevle başlar. Bu ödev onlar için Atamızın yaşamına ve Ülkemizin Kurtuluş öyküsüne yapılacak uzun ve öğretici bir yolculuk olacaktır. Bu yolculukta onlara önderlik edecek olan çocuklardan birinin ödüllü tarihçi “Dede”sidir. Ama bu “Dede” diğer tarihçilere hiç benzememektedir. O, tarihi sıkıcı bir geçmiş olarak anlatmaktan çok uzaktır sanki fantastik bir dünyanın tarihçisidir.

Çocuklara Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır. Onları Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerine götürür, dünyada eşi görülmemiş bir direniş gösteren Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır. Cumhuriyetin kuruluşuyla yoktan var edilen ülkenin emeklerini ve Ata’nın hayran olunası insani özelliklerini bazen canlandırmalar, bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla öğretir.

6 – Entelköy Efeköy’e Karşı

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Entelköy Efeköy’e Karşı2011Dram Komedi111 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri entelkoy efekoye karsi Custom Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!Onlar şehir hayatının kargaşadan muzdarip, bütün bu kaostan kaçmaya çalışan bir grup yeşil çevreci; doğa ile dost, doğaya zarar veren her şeye düşman bir avuç idealist yeşilci. Hep beraber Ege’nin o güne kadar sakin hayat süren bir köyünde, komün şeklinde yaşayabilecekleri yeni bir köy inşa etmeye girişirler. 

Şehirli çevrecilerin oraları bırakıp, kendi köylerine geldiğini gören yerel köy halkı ise kurak tarlalarını ve eski evlerini bu idealist kentlilere olduğundan pahallıya sattıkları için gidişattan oldukça memnundur. Fakat bölgeye kurulması planlanana termik santral kararı köyün yeni sakini olan çevrecileri bir anda ayağa kaldırır. Tarımdan umudu kesen köylüler yeni iş imkanları doğacağı için sevinirken, ekolojistler santrala tamamen karşıdırlar. Termik santral iki ‘köyün’ arasını açacak, karşılıklı protestolara kadar giden renkli günlere sahne olacaktır… 

2006 yılında yönettiği “Dondurmam Gaymak” ile Oscar ödüllerinde “En İyi Yabancı Film” dalında aday adayı olan ve gişede önemli bir başarı yakalan senarist ve yönetmen Yüksel Aksu gene kendi memleketine dönerek, sıcak ve bol kahkahalı bir komediye imza atıyor.

7 – Mutlu Aile Defteri

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Mutlu Aile Defteri2013Dram Komedi94 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri mutlu aile defteri Custom Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!Emekli Albay Yıldırım Taşyumruk biraz da mesleği gereği ömrü boyu sert ve otoriter bir baba olmuştur. Bir gün çatıdan düşer ve acilen hastaneye kaldırılır. Kendisinden yıllar içerisinde uzaklaşmış olan çocukları da babalarını mutlu ettirmek için yeniden aynı çatı altında buluşturur. Fakat 3 kardeş ve onların eşleri sürdürdükleri hayata dair onlarca yalan söylemişler ve durumu idare etmeyi şimdiye kadar başarmışlardır. Artık babaları her an yanlarında olunca dalavereleri sürdürmek için kırk takla atarlar. Yıldırım Bey, evde bir şeyler döndüğünün farkındadır ama kime inanacağını da şaşırır. Mutlu bir aile tablosu oluşturmak o kadar da zor olmamalıdır…
Yönetmenliğini Nihat Durak’ın üstlendiği filmin senaryosu ise Emre Özdür, Volkan Sümbül ve Ali Demirel’in kaleminden çıktı. Yapımcılığını Tims Production’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise genç isimlerden Büşra Pekin, Öner Erkan, İlker Aksum, Binnur Kaya, Bülent Emrah Parlak ve yakın zamanda aramızdan ayrılan efsane usta oyuncu Tuncel Kurtiz yer alıyor…

8 – Romantik Komedi 2 – Bekarlığa Veda

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Romantik Komedi 22013Romantik Komedi110 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri romantik komedi 2 Custom Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!2010 tarihli Romantik Komedi adlı filmin devamı niteliğinde olan yapım Cemal Hünal, Sedef Avcı, Sinem Kobal, Burcu Kara, Gürgen Öz, Gökçe Özyol ve Engin Altan Düzyatan’dan oluşan çekirdek oyuncu kadrosunu devam filminde de aynen koruyor. “Bekarlığa Veda” konseptinde çekilen filmin yönetmenliğini ise ilk uzun metrajlı sinema işine imza atan Erol Özlevi üstleniyor.

Esra evlilik hazırlıklarına hız verirken, Didem grupta henüz evlenmemiş tek kız olarak kaldığını fark eder. Panikleyen Didem, sevgilisi Cem’i bir punduna getirip evlenmeye ikna etmeye çalışır. Fakat Didem’in bu hallerinden habersiz Cem yeni bir filmin hazırlıklarına başlar ve başrolü paylaştığı Gözde adında bir kadınla tanışır; tamamen işine konsantre olur. Her şey üst üste gelince Didem kıskançlık krizine girer ve Cem’e çaktırmadan onu izlemeye alır ve ekibin erkeklerinin Antalya’da bekarlığa veda partisi yaptıklarını öğrenir. Erkeklerin peşine düşen kızlar, otele dansöz kılığında girmenin yollarını ararlar… 

9 – Sürgün İnek

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Sürgün İnek2014Komedi127 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri surgun inek Custom Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!2009 yılında Malatya’da yaşanan gerçek bir olaydan esinlenilen filmin senaryosunu yazan isim Serkan Öztürk. Yönetmenliğini Ayhan Özen’in yaptığı filmin başrollerinde Hasan Kaçan, Şebnem Sönmez ve Vildan Atasever rol alıyor. Çekimleri Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük köyünde yapılan filmde 28 Şubat sürecinde bir köyde yaşayan insanların televizyonda izleyip ülkede olan olaylardan endişelenmesi ve ineğin Atatürk büstünü kırmasıyla da “bizim de başımıza bir şey gelir mi” korkusunu yaşamasını anlatıyor.

90’lı yılların son çeyreğinde geçen filmde Şevket ve Cemile, inekleri Sarıkız’ı çok seven, huzur içinde yaşayan bir çifttir. Büstün kırılması sonrasında olayın büyümesine ve dilden dile yayılmasına şaşkınlıkla tanık olan mülayim karı-koca bu durumdan kurtulmanın yollarını aramaya başlar. Bu sırada başta köy halkı dahil olmak üzere bütün çevreleri “suçlu” ineği yakalamak için alarma geçer. Şevket ve Cemile’yse biricik Sarıkız’ın özgürlüğüne kavuşması için ellerinden geleni yapacaklardır.

10 – Uzun Hikaye

Kadıköy Yazlık Sinema GünleriYılıTürüSüresiFragman
Uzun Hikaye2012Aksiyon Dram117 dk.Tıkla!

kadikoy belediyesi kadiköy yazlik sinema günleri uzun hikaye Custom Sinema aşkına; Kadıköy Yazlık Sinema Günleri!Bulgar Ali küçük yaşta yetim kaldıktan sonra Pehlivan dedesi Süleyman ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelen bir Balkan göçmenidir. Ali’yi dedesi mert ve eşitliğe inanan bir insan olarak büyütür. Delikanlılık yıllarında aşık olduğu Münire’yi ailesi ona vermeyince kaçıran Ali’nin hayatı bundan sonra sevdiği kadınla birlikte tren istasyonlarını arasında kasaba kasaba gezip, nerede tutunabilirse orada yaşayarak geçer. Bu arada Mustafa adında bir de oğulları olur. Fakat geçimini daktilo bilgisi, katiplik, muhasebe kaydı tutma gibi işlerle kazanan Sosyalist lakaplı Ali haksızlığa katlanamayan kişiliği nedeniyle, en basit eşitlik istediği kasabadan dahi bencil ve çıkarcı insanların kumpası nedeniyle kovulur. Bu arada Mustafa da büyümekte ve kendi hikayesini oluşturmanın peşindedir…

1940’lı yıllardan başlayarak 70’li yıllara kadar uzanan öyküsü ile hem hüzünlü, hem de neşeli ve heyecanlı bir film olan Uzun Hikaye’nin yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav üstlenirken, senaryo Yiğit Güralp’e ait. Edebiyat dünyasının tanınmış isimlerinden Mustafa Kutlu’nun aynı adlı eserinin sinemaya uyarlanması olan filmin başrolünü Kenan İmirzalıoğlu üstlenirken kadroda kendisine Tuğçe Kazaz, Ushan Çakır, Altan Erkekli, Güven Kıraç, Zafer Algöz ve Cihat Tamer gibi önemli isimler eşlik ediyor…

Bunları da okuyun

İstanbul Yılbaşı Fırsatı 2019

İstanbul Yılbaşı Fırsatları 2019

İstanbul Yılbaşı Fırsatları 2019 Kasım ayı bitmek üzereyken yavaş yavaş herkes yılbaşı programlarını araştırmaya başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.