22 Mayıs 2023, Pazartesi
Anasayfa » Etkinlik » Merhaba Zomato diyoruz!

Merhaba Zomato diyoruz!

Sık sık dışarı çıkan veya sık sık dışarı çıkmayıp da her seferinde aynı mekanlarda birşeyler yiyip içmekten sıkılanlara bir müjdemiz var! Hepimizin ortak dertlerinden biri olan “Bugün kahveyi nerede içsek?” veya “Yemeği nerede yesek” veryansınlarımıza çözüm bulan “Zomato” siber aleme (internete) bomba gibi bir düşüş yaparak Hindistan’dan Türkiye’ye uzandı!

zomato logo Small 300x65  Merhaba Zomato diyoruz!

Peki Zomato nedir?

“Zomato”nun kelime anlamı oldukça sempatik; “domates”. Bu ismin bulunma hikayesini tam olarak bilemiyoruz. Fakat domatesin şekil ve renk itibari ile (mesela özellikle “cherry domates”) oldukça sempatik görünmesi ve “yiyecek” kavramını güzel ve esprili temsil edebilecek olması sebebiyle verilmiş olduğunu düşünüyoruz 🙂

Deepinder and Pankaj zomato  Merhaba Zomato diyoruz! zomato 2 300x300  Merhaba Zomato diyoruz!
2008 yılında Deepinder Goyal ve Pankaj Chaddah (Hindistan) biraraya geliyor. Öğle ve Akşam yemeklerinde ofislerine sipariş vermek vasıtasıyla güzel yemekler sunan restoranları dosyalamanın oldukça faydalı olduğunu düşünüyorlar. Bunun ardından yavaş yavaş bir çok restoranın menülerini toplamaya başlıyorlar. Ta ki “Zomato” gibi güzel bir oluşum meydana getirene kadar! Deepinder Goyal ve Pankaj Chaddah tarafından kurulan Zomato o günden bu yana hizmetlerini Hindistan, Birleşik Krallık, BAE, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Filipinler, Brezilya, Portekiz, Türkiye, Endonezya, Sri Lanka ve Katar’da toplam 41 şehre genişletmiş. Dünya ne kadar küçük, Zomato ne geniş bir ağa sahip, öyle değil mi? 🙂

Zomato 12 ülkede 221.000’in üzerinde restoranın detaylı bilgilerini sağlayan online ve mobil bir restoran keşif platformu olmuş durumda. Zomato içeriğinde işletmelerin yiyecek ve içecek sunan mekanları güncel menü, fotoğraf, coğrafi koordinatlarını bulunduruyor ve kullanıcılara kendi foodie (yemeksever ya da yemekle ilgilenen kişi anlamında) ağlarını oluşturma ve restoranları değerlendirip yorumlama olanağı sağlıyor.

Zomato’yu nasıl kullanabilirim?

www.Zomato.com websitesini ziyaret ederek bir profil oluşturmanız ve bu yolla üye olmanız gerekiyor. Sizden once Zomato’ya üye olmuş olan arkadaşlarınız varsa bu kişileri de Zomato üzerinden arayıp “network’üme ekle” seçeneği ile bağlantı kurabiliyorsunuz.

Zomato Website Home Page Screenshot Small  Merhaba Zomato diyoruz!

Mesela Zomato’da bir kişinin yapmış olduğu yorumlarını beğenirseniz onu takibe alıyorsunuz ve bunlar gibi takibe aldığınız kişilerin mekanlar hakkındaki objektif yorumlarını yorumlarını inceleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde diğer bağlantılar da sizleri takibe alıp yorumlarınızı inceleme fırsatına sahip olmuş oluyor. Bu da hakkında bir fikre sahip olmadığınız bir mekana gitmek için, başkalarının tecrübelerinden faydalanarak doğru karar alabilmenizi sağlıyor.

Zomato Website FoodieFeed Screenshot Small  Merhaba Zomato diyoruz!

Örneğin çok acıkmışsınızdır (acıkmak zor şey azizim) ve daha once denemediğiniz fakat gitmeyi düşündüğünüz bir mekanın porsiyon boyutlarını, manzarasını veya açık havalı bir kısmı olup olmadığını merak ediyorsunuz. Mekan hakkında yapılmış yorumları inceleyerek, eklenmiş görselleri görüntüleyerek kolaylıkla “Evet, işte aradığım gibi” veya “Hayır, aradığım gibi değilmiş” diyerek gidip görme zahmetine katlanmadan tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Zomato’da okuduğum yorumlara güvenebilir miyim?

Tabi ki evet!
Neden mi? Hemen açıklayalım 🙂

Öncelikle (artık bir Zomato kullanıcısı olduğunuzu varsayıyoruz 🙂 ) bir restoran ararken çok daha az tıkla daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Yani Zomato size vakit kaybettirmiyor, aksine en kısa zamanda bir çok bilgi sunar.

Bunun yanısıra restoran değerlendirmeleri, çok fazla sayıda restoranın belli bir puanda toplanmasını engelleyecek şekilde normalize edilerek, arama algoritması (burası önemli) aramalara daha ilgili sonuçlar gösterecek şekilde yeniden düzenlenmiş durumda. Zomato’nun algoritması bir mekana verilen puanlar, mekan sayfasının ziyaret edilme sıklığı ve kullanıcıların mekanı tercih sıklığı gibi verileri ölçerek adaletli bir puanlama sunuyor. Eğer bir restoran 4 olarak puan almışsa, gerçekten 5 üzerinden 4 puanlıdır  🙂

Zomato Mama Shelter Screenshot Small  Merhaba Zomato diyoruz!

Ayrıca gerçek olmayan (işletmeci veya işletme çalışanlarının yorumları gibi) yorumları engellemek üzere geliştirimiş spam-kontrol mekanizmaları geliştirilmiş. Eğer kendi restoranınız veya işletmeniz varsa, ve “harika bir işletme” yazıyorsanız bunu anlarlar 🙂 Vermiş olduğunuz (üye olurken girdiğiniz) mail adresine “İşletmeci olarak Zomato’da yazdığınız yorumun içerik kurallarımıza aykırı bulunduğunu bildirir, üzülerek kaldırıldığını belirtiriz.” bilgisi gelebilir 🙂

Yani Zomato’da yanlışla bile olsa yalnışlık olmuyor 🙂

Peki Zomato’nun takipçi sayısı nedir?

Oldukça fazla!
Zomato aylık olarak, bulunduğu tüm ülkelerde web ve mobil üzerinden dışarıda yeme, kafe, paket servis ve gece hayatı opsiyonlarını araştıran toplam 16 milyonun üzerinde ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor.  Aynı zamanda restoranların dışarıda yeme-içme opsiyonları arayan müşteriler ile restoranları bir araya getirerek, restoranlara oldukça hedeflenmiş bir platform sağlıyor.

Aylık 750,000 civarında bir ziyaretçi kitlesi düşünün!  Ve ayrıca 4. sene sonuna kadar bütün dünyada 20’nin civarında bir ülkede bulunma planları var.

Zomato over the world Small  Merhaba Zomato diyoruz!

Mobil olarak Zomato’yu kullanmak mümkün mü?

Tabi ki!
Sürekli gelişen ve teknolojik yeniliklere ayak uyduran Zomato, gün geçtikçe kullanıcılarına büyük kolaylıklar sunuyor. Zomato’nun mobil uygulaması da mevcut!

Mobil “Zomato” Uygulamasını indirmek için;

Apple Store : https://itunes.apple.com/in/app/zomato/id434613896?mt=8
Google Play : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.application.zomato

Ayrıca Windows Phone Store ve BlackBerry World’de de mevcut.

ZOMATO UYGULAMA Small  Merhaba Zomato diyoruz!

Zomato’nun en faydalı olan özelliği nedir?

Kesinlikle “Menüler”!

tw1 300x200  Merhaba Zomato diyoruz!zomato online order 300x225  Merhaba Zomato diyoruz!tour diary  Merhaba Zomato diyoruz! Zomato’yu bir çok siteden ayıran en önemli özelliği sistemde bulunan tüm restoranların menülerini görebilmeniz! İstanbul ve Ankara’da listelenmis olan 25,000’den fazla restaurant’in %85’inden fazlasinin menu’lerine Zomato uzerinden erisebilirsiniz. Üstelik bu menülerin çok büyük bir kısmı restoranlara gittiğiniz zaman da görecekleriniz ile aynıdır. Her geçen gün restoranların yenileri ekleniyor ve mevcut restoranların da menüsü güncellenmeye devam ediyor. Bu şekilde biz kullanıcılar, daha restorana gitmeden menüde neler olduğunu, fiyat skalasının nasıl olduğunu görebilir ve buna göre karar verebiliriz! Teşekkürler Zomato! 🙂

Zomato Türkiye hakkında…

Zomato Türkiye ekibi, yedi ayda 29 kişilik bir takım kurmuş ve sene sonuna kadar 40-45 kişilik bir ekip haline gelecek. Sahada dokuz kişilik bir ekip bulunuyor ve bu ekip İstanbul sokaklarında sürekli keşfe çıkıp menü ve bilgi güncelliyor. İnanılmaz öyle değil mi? Kulağa çok eğlenceli geliyor! Yine kisa zamanda İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir gibi şehirlerimizde de aktif olma planları mevcut.

tw4 e1403266372488 1024x307  Merhaba Zomato diyoruz!

 

İstanbul Aşkına’yı Zomato üzerinden takip etmek ister misiniz?

“Evet” diyorsanız profilimizi görüntülemek ve bizleri takip edebilmek için tıklayınız;

İstanbul Aşkına Zomato Profili

istanbul askina zomato Small 2  Merhaba Zomato diyoruz!

İstanbul Aşkına Ekibi, Zomato’yu tavsiye ediyor!

Bizden söylemesi, eğer hala Zomato kullanmıyorsanız, Zomato’ya Merhaba demenizin zamanı gelmiştir! 🙂

Zomato’yu takip etmeye başla!

Zomato Official Websitewww.zomato.com
Zomato Facebook Sayfasıfacebook.com/zomato
Zomato Twitter Sayfasıtwitter.com/Zomato
Zomato Instagram Sayfasıinstagram.com/zomato

 

Bunları da okuyun

Ortak Çalışma Alanı

Ortak Çalışma Alanları

Dünyada son yılların trendi olan freelance çalışma modeli ve uydu ofis mantığı beraberinde ortak çalışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.