19 Mayıs 2022, Perşembe
Anasayfa » Etkinlik » Soma ulusal yasımızdır…

Soma ulusal yasımızdır…

Soma madeninde meydana gelen kaza tüm Türkiye’yi yasa boğdu.

Güzel Manisa’mızın Soma ilçesinde yaşanan ve tüm yurtta milletimizi hüzne boğan bu üzücü olay, tüm sözlerimizi tüketti…

Çöken Soma madeninde mahsur kalan maden işçilerimizin sağlığı için dua ediyor, hayatını kaybeden maden işçilerimize allahtan rahmet, değerli ailelerine de başsağlığı diliyoruz.

 soma faciası ulusal yas 5 300x198 Soma ulusal yasımızdır... soma faciası ulusal yas 2 300x200 Soma ulusal yasımızdır...


Basın açıklamalarına ve gazetelerde yayınlanan haberlere göre Soma madeninde 
598 işçinin vardiya değiştirdiği sırada kömür madeninin girişinin 600 metre ilerisindeki trafodaki patlamanın ardından çıkan yangın sonucu ocağın dumanla dolduğu bilgisi verildi. Bu dakikadan sonra yaşam savaşı başladı. Kurtarma çalışmaları kapsamında madene oksijen verildi.  Ancak saatler ilerledikçe hayatını kaybeden vatandaşlarımız madenden çıkarılmaya başlandı.

Ulusal yasımızdır…

Hürriyet Gazetesinde yayınlanan habere göre, Başbakanlık 3 gün milli yas ilan etti. 19 Mayıs’ta yapılacak kutlamalar da iptal edildi. 19 Mayıs’ta törenler yapılacak ancak kutlamalar yapılmayacak.

Tüm yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya inecek. Bunun yanısıra Türkiye’de bulunan pek çok konsolosluk da bugün Soma acımızı paylaşarak bayraklarını yarıya indirdiler.

Yurt genelinde bir çok etkinlik, konser ve toplantılar iptal edildi.

Soma’da maden ocağındaki yangında hayatını kaybedenler için Türkiye’nin tüm camilerinde sela okutulacak. Cuma namazından sonra vefat edenler için dua edilecek, cuma hutbesi de bu konuda olacak.

soma faciası ulusal yas 6 150x150 Soma ulusal yasımızdır... soma faciası ulusal yas 3 150x150 Soma ulusal yasımızdır... soma faciası ulusal yas 150x150 Soma ulusal yasımızdır...

 
İlk otopsi sonuçlarının basın yansımaları…

Milliyet Gazetesi‘ndeki habere göre; Maden faciasında hayatını kaybeden işçilerden 17’sinin cenazesi İzmir  Adli Tıp Kurumu’na getirildi. İşçilere yapılan otopside, ilk belirlemelerde  karbonmonoksit gazı solumaları sonucu zehirlenerek yaşamlarını yitirdikleri  kaydedildi. 

Soma’daki facia ile ilgili iddialar…

Milliyet Gazetesi haberine göre; Elektrik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Yeşil “Gerek bizim aldığımız bilgiler, gerekse arkadaşlarımızın madende yaptığı araştırmalardan olayın bir elektrik arızasından, pano patlamasından ve trafo patlamasından meydana gelmediğini belirledik” iddiasında bulundu.

Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun’dan çarpıcı bir iddia geldi. Torun, facianın trafo patlaması değil daha önce çalışmış kömür damarının kendiliğinden yanması sonucu oluşmuş olabileceğini aktardı.

Henüz resmi bir açıklama yok. Facianın kesin nedeni inceleme sonrası ortaya çıkacak.

Bu elim kazanın ardından tüm son dakika haberlerini TRT Haber’in izinli olarak sağladığı embed servisi ile sizlerle paylaşıyoruz.
 *Yazı görselleri www.hurriyet.com.tr‘den alınmıştır. 
 *Yazı içeriği www.hurriyet.com.tr ve www.milliyet.com.tr‘den alınmıştır. 

logo a v2 Soma ulusal yasımızdır...

Bunları da okuyun

İstanbul Yılbaşı Fırsatı 2019

İstanbul Yılbaşı Fırsatları 2019

İstanbul Yılbaşı Fırsatları 2019 Kasım ayı bitmek üzereyken yavaş yavaş herkes yılbaşı programlarını araştırmaya başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.