13 Mayıs 2022, Cuma
Anasayfa » Cafe & Bar » Kadıköy Qahwah Cafe, Kahve’nin yeni adresi!

Kadıköy Qahwah Cafe, Kahve’nin yeni adresi!

Havaların güzel olduğu bir gün yine Kadıköy’e yolumuz düştü. Kadıköy çarşıdan yükselen buram buram kahve kokusuyla, her gün en az bir tane içtiğimiz Türk Kahvesi’ne olan hasretimizi böyle daha bir hissetmekteyiz. Artık nasıl alışmışsak Türk Kahvesi’ne 🙂

Bir yandan yürürken, diğer yandan da sıra sıra dizilmiş olan “Falanca Bey Kahvecisi”, “Filanca Bey Kahvecisi”  tabelalarının gören espritüel editörlerimizin “Aaa falanca bey de buradaymış, filanca bey de buradaymış” esprilerine gülüyoruz. Bu işletmelerin hepsi de birbirinden sevimli. Tam o sırada Akmar Pasajı sokağında karşımıza dünya tatlısı şirin bir mekan çıkıyor; Qahwah Cafe ! Renkli ahşap sandalyeleri ve rengarenk vitrini ile ilk görüşte içimiz ısınıyor ve “budur!” deyip giriyoruz içeri.

dıs 300x225 Kadıköy Qahwah Cafe, Kahvenin yeni adresi! giris 225x300 Kadıköy Qahwah Cafe, Kahvenin yeni adresi!

Lokasyon : Caferağa Mah. Serasker Cad. Akmar Pasajı Sokağı Migros karşısı No: 1/2-1 Kadıköy.

İşletme Hakkında

Qahwah Cafe ’nin işletmesi Ziya İpek ve Aykan Suat İpek’e aitmiş. Bizlere Qahwah hakkında kısa bir sohbet için vakit ayıran Ziya İpek, Qahwah Cafe ’nin ortaya çıkma hikayesini şöyle anlatıyor.

“Ailemizde Türk Kahvesi çok sevilir ve geleneklerimizde de yeri oldukça önemlidir. Biz de Türk Kahvesi’nin yaygınlaşmasını ve bu geleneğin yaşamasını gönülden istiyoruz. Bu fikirden yola çıkarak ağırlıklı olarak Türk Kahvesi üzerine eğilen, fakat diğer kahvelerin yanı sıra Türk çay çeşitlerini de içeren bir menü tasarladık.”

Türk Kahvesi geleneğini yaşatmayı amaç edinen İpek Ailesi’nin, bu işletmeye bulduğu “ Qahwah Cafe ” ismini de çok sevdik! “Qahwah” isminin de minik bir hikayesi var. İlk olarak Habeşistan’ın Kaffa (Arapça’da Qahwah) yöresinde bulunan Kahve ağacına, bölgenin yerel halkı henüz bugün bilinen kahveyi tanımıyorken aynı yörenin adını vermiş.

Yani “Qahwah”, günümüze “Kahve” olarak taşınmış. Qahwah Cafe de isminin hakkını veren bir işletme olarak, Kadıköy’deki yerinde hoş sohbetlere ve keyifli kahve saatlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sıradan mekanların aksine, içeride insanın içini ısıtan samimi bir hava var!

cemalsureya 300x300 Kadıköy Qahwah Cafe, Kahvenin yeni adresi! IMG 2217 225x300 Kadıköy Qahwah Cafe, Kahvenin yeni adresi!

Qahwah Cafe Mekan Detayları : Teras, Huzurlu, Samimi Dekorasyon, Salaş, Uygun Fiyatlı, Türk Kahvesi, Organik Ürünler

Mekanın dışındaki küçük masalar ve birbirinden renkli sandalyeleri görür görmez, samimiyetini anlıyorsunuz “ Qahwah Cafe ”nin. Girişin bir üst katında kapalı bir alan mevcut ve en üst katında ise çok hoş bir terası var.  Teras’a adım atar atmaz rengarenk çiçekler ve duvarlardaki görseller dikkatinizi çekecektir. Sadri Alışık, Barış Manço ve Müzeyyan Senar’ın yanısıra Cemal Süreya’nın pastel tonlarda hazırlanmış görselleri de görenlerin içini ısıtıyor. Cemal Süreya’nın görseli altında bir de şiirinden bir cümleye yer verilmiş; ““İki çay söylemiştik orda, biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni”. Bizler de sadece bu cümle için bile sevebiliriz Qahwah Cafe ’yi, bunun dışında bir sürü sempati duyma sebebimiz var tabi ki! 🙂

IMG 2965 300x300 Kadıköy Qahwah Cafe, Kahvenin yeni adresi! IMG 29731 300x300 Kadıköy Qahwah Cafe, Kahvenin yeni adresi!

Qahwah Cafe ’nin geleneksel çizgiler taşıyan Türk Kahvesi servisi de oldukça beğenimizi kazandı. Gümüş renkli bir tepside gelen porselen kahve fincanının yanında, yine gümüş kenarlıklı ince su bardağı ve içerisinde Qahwah Cafe ile özdeşleşmiş fındıklı iri lokumların konulduğu gümüş renkli kapaklı kap bulunuyor.

icmekan 300x227 Kadıköy Qahwah Cafe, Kahvenin yeni adresi! icmekan2 300x300 Kadıköy Qahwah Cafe, Kahvenin yeni adresi!

Kimler tercih edebilir?

Yolu Kadıköy’e düşen veya “iyi yapılmış bir Türk Kahvesi için Şam’a bile giderim” diyebilen gezgin ruhlu Türk Kahvesi tutkunları, ulaşımı her yere kolay olan bir mekanda toplanmak isteyen arkadaş grupları, Kış aylarında bile açıkhavada olmasına rağmen ısıtma sistemleri olan Teras’lı mekanlardan vazgeçemeyenler, mesai sonrasında hafta içi hoş bir ortamda hızlı bir kahve içmek isteyenler, hafta sonu kahvaltı sonrası veya akşam üstü için tatlı & Türk Kahvesi ikilisine hayır diyemeyenler gönül rahatlığı ile Qahwah Cafe’yi tercih edebilirler.

Mekan Değerlendirmeleri

Foursquarehttps://tr.foursquare.com/qahwahtr
TripadvisorHenüz bir profili yok

 

İletişim Bilgileri

Telefon0537 245 47 67
Websitehttp://www.qahwahturkiye.com/
Facebookhttps://www.facebook.com/QahwahKadikoy
TwitterQahwahTR

 

Nasıl Giderim ?


View Larger Map

Bunları da okuyun

Salaş Istanbul Cafeleri – Tarihi Yarımada

Canım İstanbul’un her yanı bir ayrı güzel, fakat özellikle Tarihi Yarımada olarak nitelendirilen Sultanahmet, Sirkeci, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.