21 Kasım 2022, Pazartesi
Anasayfa » Konaklama » Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!
Junior Suite Oturma Alanı

Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!

Trafiğin akmadığı bir akşam düşünün, aklınıza ilk gelen yer muhtemelen Galatasaray ve Beyoğlu (Pera) olacaktır. Yine öyle bir akşamda “Vay! Bizim trafik Edirne’ye ulaşmış” deyip geri geri Galatasaray Lisesi’nin önüne yürüdük. Köşedeki büfeden buz gibi bir su alıp, “trafiğin üstüne” niyetiyle içer iken, gözlerini geldiğimiz yola diken bir arkadaşımızın “ya şurada ışıkları parlayan beyaz bir bina var, bak İngiliz Konsolosluğu’nun yanında, ilk defa görüyorum, burası neresiydi?” sorusuyla bizi de bir merak aldı. Bulunduğu sırada inci gibi parlayan beyaz ve kıvrımları ışıklandırılmış bakımlı ve bir o kadar da sade bir bina düşünün. Saatin biraz geç olması sebebiyle bir sonraki gün adeta kapılarında bitmeye ant içtik, azmettik hemen ertesi günün öğleninde çaldık kapılarını.


pera giriş21 200x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!    pera giriş 200x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!

Konum: Hamalbaşı Caddesi No: 28, Kamerhatun Mahallesi, Galatasaray / Beyoğlu

İstiklal Caddesi üzerinde Galatasaray Lisesi’ne arkanızı döndüğünüzde gözünüze çarpacak olan “Hamalbaşı Caddesi”ni takip edin. Bu bölgenin eski fenomeni olan Pano Şarap Evi’ni geçince İngiliz Konsolosluğu’nun ve Kamerhatun Camii’nin karşısında bembeyaz zarafetiyle Armada Pera Otel’ini göreceksiniz.

İşletme : Armada İşletmecilik ve Otelcilik A.ş. / Otel Müdürü: Mira Zoto

Ekipçe binanın zile bastıktan sonra önünde beklediğimiz kısa süre boyunca binanın kocaman camekanından usta bir incelikle dekore edilmiş Lobiyi inceleyip fısıldaşırken, hemen gülümseyen bir görevli bizlere kapıyı açıp bizi içeri buyur etti. Ortadaki büyük kırmızı dekoratif koltukta oturup beklememizi rica eden görevliye “Merak ettik de bir bakalım” dedik, bunu üzerine hemen Otel Müdürü Mira Hanım’ın bizlerle ilgilenebileceğini belirterek uzun ince koridorun ucunda kayboldu.

merdiven 199x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!         koltuka 225x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!

Mira Hanım da bizi muazzam bir gülümsemeyle karşıladı, bütün sorularımızı sabırla yanıtladı ve bizlere Armada Pera Oteli’ni köşe bucak gezdirdi.

Tarihi Merkez’de (Cankurtaran, Sultanahmet deniz tarafı) 20 yıla yakın hizmet veren Armada Otel’in kardeş oteli oldukları bilgisini paylaştı. O anlattı biz bayıldık, çünkü Armada da (aramızda kalsın) bir İstanbul aşığı çıktı! İstanbul’un değerlerini -aynen Mira Hanım’ın dediği gibi yazıyoruz- “sahiplenip, koruyup, yaşatmak” onların vizyonlarının temel taşıymış. Bizler de İstanbul aşıkları olarak kendi görüşümüzü bu kadar paylaştığımız bir marka olduklarına yürekten sevindik. Güzelim İstanbul’umuz sırtı yere gelmez, hele de böyle vizyonuna gönülden inanan işletmeciler varken.

Armada Otelleri’nin kurucusu ve başkanı Kasım Zoto yıllardır bulunduğu bölgede semtine, şehrine ve değerlerine sahip çıkan bu anlayışı, geçtiğimiz yıl Boğaz’ın tenezzüh teknesi olarak lanse ettikleri “Armada Gezi Teknesi” (www.armadageziteknesi.com) ve ardından bu sene başında açılan “Armada Pera Otel”  (www.armadapera.com) ile sürdürüyor. Bu güzel konuşmanın ardından da kendisine hemen bir konaklama rezervasyonu yaptırdık, zira bu deneyimi -İstanbul aşkına !- kaçıramazdık.

Mekan Detayları : Kozmopolit, Butik, Tarihi Dokuyu Koruyan, Misafir Odaklı, Art Nouveau *

İstanbul aşıkları olarak en etkilendiğimiz nokta; binanın eskiden sarayın terziliğini de yapan Paul Parma’ya ait oluşuydu.

paullll3 230x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!
İş Örneği 1
paullll2 230x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!
İş Örneği 2
paullll1 244x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!
Paul Parma

 

Binanın en ince ayrıntısına kadar tarihi dokusu korunmuş ve günümüze uyarlanmıştı. Düşünün ki nostaljik asansörle muhteşem bir Teras’a çıkıyorsunuz!

MG 0193 300x200 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!

Odaya adım attığınızda karşınızda oymalarla işlenmiş, çok aynalı, iki kapaklı bir dolap ve hemen önünde sembolik olarak Pera tarihinin en eski dikiş makinelerinden biri duruyor.

dikişa 225x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel! asansör 200x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!

Koltuklar ve dekorasyonun içerisinde “resmen 19. yüzyıla geri dönmüş gibi oldum” diyorsunuz, aynalı dolabı incelerken de birazdan Paul Parma kapınızı çalacak ve ölçülerinizi alacakmış gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Adeta bir zaman tüneli yani !

oda3 300x249 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!
Junior Suite Yatak Alanı
oda2 300x200 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!
Junior Suite Oturma Alanı
banyo 200x300 Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!
Banyo

 

 

 

 

 

20 odalı butik bir otel olan Armada Pera, 10 adet Art Nouveau, 10 adet de modern tarzda döşenmiş odasıyla yaşayan tarihi ayaklarınıza getiriyor. Yatakların rahatlığını mı sayalım, banyodaki mis gibi rebul ürünlerini mi sayalım bilemedik. Havluların, oda terliklerinin ve el yapımı dokuma bornozların ise ürün kalitesini mutlaka bir deneyim etmeniz gerek. Armada Pera’nın en özel servislerinden biri de misafirlerine gelemden önce ilgi alanlarına göre öneriler ve hizmetler sunması. Mesela “alışveriş yapacağım” diyorsanız misafir ilişkilerinden Server Hanım geldiğiniz anda giriş işlemlerinizi yaparken bir bilgi formu uzatıyor. Ayrıca nerelere gidebilirsiniz, adres bilgileri neler, taksiyle gitseniz ne kadar zaman ve maliyette ulaşırsınız veya hangi saatlerde gitseniz trafiği atlatırsınız hepsini bir bir anlatıyor. Üstelik hiçbir ekstra hizmet ücreti talep etmeksizin. Bu vizyonlarının adı da “Tailor-made Hospitality” imiş, yani “Misafir Odaklı ve Misafire Özel Hizmet”.  Biz “bu aralar konser var mı yakınlarda, mesela bu akşam” diye bir sorduk, sabrına hayran kaldık, kim nerede sahne alıyor ücretler neler, nasıl gideriz, baya bilgilendik anlayacağınız. Her otelin yapmayacağı çok özenli bir uygulama olduğu konusunda ekipçe hemfikir olduk.

 armada istanbul pera Bir Pera Masalı; Armada Pera Otel!
Bu Armada Istanbul Pera Hotel fotoğrafı TripAdvisor’ın izniyle kullanılmıştır

Kahvaltı

Ertesi günün sabahında ise arka bahçede  özenle  inci gibi dizilmiş kahvaltılık ürünler ve el yapımı reçellerden oluşmuş serpme kahvaltı servisimizi aldık. Kızartılmış sıcacık ekmekler, İstanbul kokan çıtır simitler ve demleme çay ruhumuza “İstanbul sabah terapisi” gibi geldi. Herşey yerli yerinde, sade ve lezzetliydi. Ardından da Mira Hanım’ın gülümsemesi eşliğinde bir servis personelinin bizlere Türk Kahvesi ikram etmesi de keyfimize keyif kattı. Biz Mira Hanım’ı anladık, o da bizlerin içinde mevcut olan ve ortak paydamız  “İstanbul Aşkı”nı anlamış olacak ki bize otelden ayrılmadan önce güzel bir jest yaptı.

Not : Kahvaltıyı çekmeyi düşünemeden bitirdiğimiz için, Tripadvisor izinli bir görsel kullandık 🙂

Kimler tercih edebilir?

Etrafındaki müze ve sergi mekanlarına yakınlığı sebebiyle sanatseverler, İstiklal ve Galata arasında bulunan irili ufaklı butiklerden alışveriş yapmak isteyen modaseverler, şehrin gürültüsünden uzakta ama manzarasına bir o kadar da yakın olmak isteyen (Armada Pera Teras Bar) ve yeni kokteyller denemek isteyenler, “5 çayı”nı  tarihi dokusu birebir korunmuş Sarayın terzisi’nin bahçesinde almak isteyenler, romantik akşam yemeği sonrası konaklamalar için şık, butik ve kişiye özel hizmet veren bir işletme arayanlar ve tabi her gittiği yerde İstanbul’u ve İstanbul’a olan bağlılığı arayanlar gönül rahatlığı ile Armada Pera’yı tercih edebilirler.

Bir Pera masalında daha buluşmak üzere çok yakında açılacağını duyduğumuz Armada Pera Teras Bar için mutlaka bu tarihle günümüzün buluştuğu İstanbul aşığı mekanı tekrar ziyaret edeceğiz !

Mekan Değerlendirmeleri

Foursquarehttps://foursquare.com/v/armada-pera-hotel/510d59ece4b0150a589a35d4
Tripadvisorhttp://www.tripadvisor.co.uk/Hotel_Review-g293974-d3835968-Reviews-Armada_Istanbul_Pera_Hotel-Istanbul.html

 

İletişim Bilgileri

Telefon0212 293 73 73
Websitehttps://www.armadapera.com
Facebookhttps://www.facebook.com/armadapera
Twitterarmadahotel

 

Nasıl gidilir ?

View Larger Map

Bunları da okuyun

Beşiktaş Otelleri

Beşiktaşta Nerede Kalınır?

Beşiktaş   Avrupa Yakasında, boğaz kısmında yer alan Beşiktaş oldukça tercih edilen lokasyonlardan birisi. İstanbulda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.