13 Temmuz 2018, Cuma
Anasayfa » Etkinlik » İstanbul aşkına koşunuz! 36.Vodafone Istanbul Maratonu

İstanbul aşkına koşunuz! 36.Vodafone Istanbul Maratonu

Şüphesiz ki Kasım ayının en sevilen aktivitelerinden biri; Vodafone sponsorluğunda gerçekleşen “36. Vodafone Istanbul Maratonu” ! Aldığımız bilgilere göre bu yıl katılımcı sayısı 21 bini aşmış durumda.

istanbul askina kosunuz vodafone istanbul maraton 1 300x160 İstanbul aşkına koşunuz! 36.Vodafone Istanbul Maratonu

Veeee herşeyden önemlisi bu maratonun sloganı kulağımıza pek bir tanıdık geldi!

İstanbul Spor Etkinlikleri ve  İşletmeciliği Ticaret AŞ (Spor AŞ) Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, 16 Kasım  Pazar günü “İstanbul aşkına koş” sloganıyla düzenlenecek Vodafone 36. Istanbul  Maratonu‘nun güzel ve keyifli geçeceğini söylemiş, iyi de etmiş. Özbayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maratonu bu yıl  “İstanbul aşkına koş” sloganıyla düzenlediklerini belirterek, “Bu, bizim için çok  özel anlamı olan bir slogan. Bizler İstanbul aşıklarıyız. Kendimizi o şekilde  adlandırıyoruz” demiş. Sayın Özbayraktar İstanbul Aşkına’dan sizlere selam olsun diyemeden de geçemeyiz ! 🙂

Efendim gelelim konumuza; hakkında detaylı bilgisi olmayanlar “Ne menem birşeydir bu maraton? Özelliği nedir?” diye soracak olursa; bu etkinliğin uluslararası arenada en önemli koşu etkinliklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Hürriyet Gazetesi’nde okuduğumuz kadarıyla, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, organizasyonun önemi ile ilgili olarak şunları söylemiş:

“Vodafone Istanbul Maratonu’na katılımı artırmak amacıyla yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında çalışmalar gerçekleştirdik. Bu kapsamda bu yıl 21 binin üzerinde koşucu kaydı alarak son 3 yılın en yüksek katılım rakamına ulaştık. Kentlerin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkıları olan şehir maratonları, milyonlarca seyirci, on binlerce atlet ve turisti çekerek şehir ekonomisine yüz milyonlarca dolar kazandırıyor. Geç kayıt fırsatıyla beraber 25 bini aşkın çipli sporcunun katılımını beklediğimiz Vodafone Istanbul Maratonu’na katılımın her sene rekor artışla büyümesinden mutluluk duyuyoruz.”

Efenim ayrıca Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği (IAAF) tarafından 3. Kez Altın Kategoriye “Gold Label” e layık görülerek Dünya’nın en iyi 22, Avrupa’nın en iyi 11 maratonundan birisi olan Vodafone Istanbul Maratonu’nun önemi büyüktür vesselam!

istanbul askina kosunuz vodafone istanbul maraton 2 300x168 İstanbul aşkına koşunuz! 36.Vodafone Istanbul Maratonu

Gelelim 36. Vodafone Istanbul Maratonu’nun detaylarına!

Dünyada kıtalararası koşulan ilk yarış olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından düzenlenen Vodafone Istanbul Maratonu, 16 Kasım Pazar günü “İstanbul aşkına koş” sloganıyla koşulacak. 36. yılında en yüksek koşucu kaydı rakamına ulaşan Maraton, şu ana kadar 21 binin üzerinde koşucunun kayıt yaptırmasıyla kendi rekorunu egale etmiş durumda!

“Maraton” kelimesi teknik olarak 42,195 km koşusunun diğer adıdır. 15 km ve 10 km koşuları Maraton değildir ve genellikle çoğu kişinin etkinliğe katıldığı kanatlar 10 ve 15 km olurken, 42 km’lik Maraton’u ise ağırlıklı olarak profesyonel sporcular tercih ediyor.

istanbul askina kosunuz vodafone istanbul maraton 3 300x145 İstanbul aşkına koşunuz! 36.Vodafone Istanbul Maratonu

36.Vodafone Istanbul Maratonu ile ilgili önemli bilgiler;

  • 15 km koşusunda ise bu yıl 6 bin 530 kayıtlı sporcu koşacak.
  • 10 km koşusu ise geçtiğimiz seneye kıyasla yaklaşık yüzde 20 artış göstererek bu sene 9 bin 132 kayıtlı sporcuya ulaştı. Böylelikle, 2012’de 13.006, 2013’te 19.257 olan toplam kayıtlı sporcu rakamı bu yıl 21 bini aşarak yeni bir rekora imza attı.
  • 118 ülkeden farklı sporcular katılacak
  • Geçtiğimiz senelerle kıyaslandığında ülke bazındaki katılımda artış da dikkat çekiyor. 2012’de 88 farklı ülkeden sporcu katılırken, bu rakam 2013’te 97’ye ulaştı. Bu yıl ise 118 farklı ülkeden koşucu yarışacak.
  • Son 3 yılın en yüksek katılımı da açık ara 36.Vodafone Istanbul Maratonu önde!
  • Ayrıntılı bilgi için tıklayınız; http://www.istanbulmarathon.org

 

Haydi o zaman!

16 Kasım’da İstanbul Aşkına koşunuz!

Bunları da okuyun

Yılbaşı Yemeği

Titanic Port Otel Yılbaşı Programı

Titanic Port Otel Yılbaşı İstanbulun en merkezi lokasyonlarından birisinde yer alan Titanic Port Otel Yılbaşı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.