26 Mayıs 2024, Pazar
Anasayfa » Güncel » İstanbul ve Tüm Türkiyede İngilizce Eğitim

İstanbul ve Tüm Türkiyede İngilizce Eğitim

Birçok ülkede olduğu gibi İngilizce eğitim bizim ülkemizde de oldukça önemlidir. Şöyle dönüp geriye doğru baktığımızda hayatımızın birçok evresinde ingilizce eğitim aldığımızı görmemiz mümkündür, 90’lı yıllardaki öğrencilerin ortaokuldan başlayıp üniversiteden mezun oluncaya kadar her yıl ingilizce eğitim almış olduklarını görürüz, hatta bu eğitimin yeterli olmadığını düşünüp kurslara gitmişliğimizde vardır. Günümüzde ise İngilizce Eğitim daha ilkokuldan itibaren başlamakta hatta bazı özel kurumlarda anaokulundan itibaren İngilizce eğitim verildiği görülmektedir. Üniversite öğrencilerinin ingilizce öğrenebilmek yada biraz olsun ingilizcelerini geliştirebilmek için Öğrenci Değişim Programı olan Erasmus ile yurt dışına farklı ülkelere kısa süreliğine hem üniversite eğitimi görmeye hemde dil geliştirmeye gittiği görülmektedir. Erasmus öğrenciye burs imkânı sağladığı gibi farklı bir ülkenin üniversitesinde o ülkenin dilinde kısa süreli de olsa eğitim imkânı sunmaktadır. Günümüzde iyi bir işe güzel bir kariyere sahip olmak için sadece üniversiteden mezun olmak yeterli değil maalesef, özel kesim işverenin üniversite diplomasının yanında İngilizce dili bilmenin zorunlu tutuğunu ve yanında ikinci bir dil bilme seçeneği eklediğini unutulmamalıdır.

İş alanlarına göre mesleki dil eğitimi almak isteyenlere Mesleki İngilizce Eğitiminin verildiğini hepimiz bilmekteyiz modern iş dünyasının sürekli kendini yenileyen ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve dünya standartlarına ayak uydurabilmek için mesleki ingilizce eğitimlerine katılmak bizlerin faydasına olacaktır. Nedir bu mesleki dil eğitimi derseniz; Tıp İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi, İş İngilizcesi, Mühendisler için İngilizce ve Turizmciler için İngilizce diyebilirim.

Bir kimsenin geçimini sağlamak için belirli bir ücret yada maaş karşılığı sürekli yaptığı işe meslek diyoruz. Meslek seçimi kişinin hayatındaki en önemli dönüm noktasıdır. Kişi eğer kişiliğine uygun ve doğru bir meslek seçerse tüm hayatı boyunca kaliteli ve mutlu bir yaşam sürer. Bildiğiniz gibi iş hayatı yaşantımızın %60’lik kısmını kaplamakta geriye kalan %40’u özel hayatımızı oluşturur. Dolayısıyla işte ne kadar özverili çalışma imkânına sahipsek işimizde o kadar seviyoruz demektir. Buda özel hayıtımıza doğrudan etki etmektedir. Hepimizin iş yerinde ufak tefek sorunları olmuştur. Bizler bunu özel yaşantımıza istemesek de yansıtıyoruz. Onun için ne kadar mutluysak evde o kadar mutlu oluruz. Bu düşünceden yola çıkarsak meslek seçiminin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu anlarız. Beni mutlu edecek en iyi meslek nedir sorusun cevabı sizin özellik ve yeteneklerinize en uygun olan bekletilerinizi karşılayan ve kendinizi geliştirmenize olanak sağlayan meslektir diyebiliriz.

Türkçede olduğu gibi İngilizce mesleklerde vardır. Sadece söyleniş biçimleri farklı olup işlevselliği aynıdır. Örneğin bizim doktorumuz nasıl hastalarını muayene edip sıkıntılarını gideriyor ise, İngilizcedeki Doctor olarak söylenen meslekte hastalarını muayene edip sıkıntılarını gideriyor. Konumuzu mesleki İngilizce eğitime getirmişken ingilizce meslekler denildiğinde aşağıdaki meslekleri Türkçe karşılıkları ile birlikte bir kaç tane örnek vererek geçelim istiyorum;

Architect: Mimar – Banker: Bankacı – Dentist: Dişçi Engineer: Mühendis – Journalist: Gazeteci – Nurse: Hemşire – Police: Polis – Secretary: Sekreter

Bunları da okuyun

Havlu Kenarı Örnekleri ve Yapılışı

Sıradan havluları bile son derece şık ve ağır parçalara dönüştürmeyi elbette ki herkes ister.  Eğer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.